kriter Logo
 
ŞUBAT 2007European Union SAYI 8
 
sp kriter Editorden icindekiler arsiv abonelik eurohorizons iletisim
spacer


“KRİTER” DERGİSİ YAYINA BAŞLADI

Avrupa Birliği ile ilişkilerdeki en önemli sorunlardan biri “bilgi eksikliği”. Bu konudaki açığın kapatılabilmesi için, haberleri ve yorumlarıyla sürecin tüm boyutlarını ele alan kapsamlı bir süreli yayına büyük ihtiyaç var.

KRİTER’i, işte bu ihtiyaçtan hareketle hazırladık.

Amacımız, sadece AB ve Türkiye-AB ilişkilerinin işleneceği bir yayında, konunun uzmanlarını ve bilgilenme ihtiyacı olanları buluşturmak…

KRİTER, yaklaşık 100 sayfalık aylık bir dergi.

Hedefi tüm kamu kurum ve kuruluşları, siyasetçiler, özel sektör temsilci kurumları, meslek örgütleri, Odalar ve Borsalar, sivil toplum örgütleri, sendikalar, yerel yönetimler, AB uzmanları, üniversiteler, firmalar ....
Özetle, KRİTER, konuyla ilgili tüm kesimlerin yani sizlerin, hem bilgi kaynağı hem sözcüsü olmayı hedefliyor.

KRİTER’de sizler de yazabilir, görüşlerinizi, sıkıntılarınızı dile getirebilirsiniz.

Hiçbir yerde cevap bulamadığınız sorularınızı KRİTER aracılığı ile konunun uzmanlarına sorabilir, yanıtları yine KRİTER’den alabilirsiniz.

KRİTER İÇERİĞİ ZENGİN BİR DERGİ

BRÜKSEL KORİDORLARI:

Avrupa Komisyonu, Konseyi ve Avrupa Parlamentosu’nun aldığı kararların ne anlama geldiği ve Türkiye’ye nasıl yansıyacağının yanı sıra, Brüksel koridorlarının dedikodularını, Türkiye hakkındaki perde arkası pazarlıkları KRİTER’de bulacaksınız.

Haberleri başka kaynaklardan da alabileceksiniz, ancak AB gündeminde nelerin hazırlandığını, üye ülkeler arasında yapılan hesapları ve söylentiler dahil, tüm gelişmeleri yorum ve analizleriyle sadece KRİTER’de okuyabileceksiniz.

ANKARA KORİDORLARI :

Bakanlıklar başta olmak üzere, Ankara’nın havasını, Katılım Müzakerelerinin gidişatını, Meclis çatısı altındaki tartışmaları ve sürecin bilinmeyen yönlerini KRİTER’de okuyacak, gelişmeleri medyada haber olarak yayınlanmadan öğrenebileceksiniz.

KOBİ’LER İÇİN KAYNAK:

AB ile müzakereleri en yakından izlemesi gereken KOBİ’ler, bilgi gereksinimlerini KRİTER’den karsılayacak. Sürecin kendilerini ilgilendiren teknik ve pratik yönlerini, gazetelerde bulamadıkları bilgileri, konunun uzmanlarının kaleminden tüm ayrıntıları ile KRİTER’den öğrenecek.


NASIL PROJE HAZIRLANIR, NASIL FİNANSMAN BULUNUR? :

AB programları ve mali destekleri en fazla merak edilen ancak en az bilinen konulardan biri. KRİTER proje üretimi ve finansmanı konusunda da sizlere ışık tutacak. AB programlarına nasıl katılınır? Nasıl proje üretilir? Nereye başvurulur? Başarılı bir proje hazırlamanın püf noktaları nelerdir? Tüm bu soruların cevaplarını KRİTER sayfalarında bulacaksınız.


TÜM SEKTÖRLER:

AB’ye uyum süreci en fazla firmaları etkileyecek. şirketlerin iş yapma ortamı değişecek. Yeni yükümlülükler üstlenilecek, yatırımlar yapılacak.
KRİTER, her sayıda farklı bir sektör dosyası ile müzakere sürecinde o sektörü nelerin beklediğini, tehditleri, fırsatları ve diğer aday ülkelerin deneyimlerini yansıtacak. Sektörler ve şirketler bu yeni ortama nasıl hazırlanmaları gerektiğini KRİTER’den öğrenecek, görüş ve taleplerini yine KRİTER aracılığı ile kamuoyuna yansıtacak.

BÜROKRATLAR:

Müzakere sürecinin yorgun savaşçıları bürokratlar olacak. Mevzuatı uyumlaştırmak da, uygulamak da, teori ile pratiği buluşturup tüm kesimlerin çıkarını kollamak da onların görevi… KRİTER, bürokrasi ile süreçten etkilenecek gruplar arasında bir köprü kuracak. KRİTER sayfalarında hem bürokrasinin çalışmaları ve son gelişmeler, hem de sektörlerin bu konudaki görüş ve tepkileri yer alacak. Çift taraflı, hızlı bir bilgi akışı sağlanacak.


YEREL YÖNETİMLER:

Müzakare süreci, yerel yönetimler açısından da ciddi değişiklikler getirecek. AB’nin çevre ve bölgesel politikalarına uyum, belediyelere bir yandan önemli fırsatlar sağlarken, diğer yandan yüklü yatırım maliyetleri yaratacak. Yerel yönetimlerin bu süreçte nasıl yapılanmaları ve nasıl hazırlanmaları gerektiği, diğer aday ülkelerin başarılı model örnekleri ile KRİTER’de yer alacak.

TARIMCILAR HAZIR OLUN:

AB ile müzakerelerde en büyük pazarlık tarım alanında olacak. En köklü dönüşümü tarımcılar yaşayacak. KRİTER tarım sektörüne ayıracağı özel bir bölümle hem çiftçilerin süreçteki tüm gelişmeleri izleyebilmelerini, hem de sorunlarının etkin biçimde ilgili mercilere aktarılmasını sağlayacak.

KRİTER, Türk ve yabancı AB uzmanları tarafından hazırlanıyor.

AB Komisyonu ve Avrupa Parlamentosu’nun Pierre Mirel, Jost Lagendijk, Christian Danielsson, Alain Servantie gibi etkili isimleri, gelişmeleri ve yorumlarını KRİTER sayfalarına yansıtıyor.

Dönem Başkanlarının, Türk ve üye ülke bakanlarının görüşleri söyleşiler aracılığı ile yine KRİTER’de yer alacak.


KRİTER’in bu alandaki tek referans dergisi olacağını görmek için danışman ve yazarlarımıza bir göz atmanız yeterli…

Prof. Mehmet Altan, Dr. Cengiz Aktar, David Barchard, Can Baydarol, Mehmet Ali Birand, Yalım Eralp Dr. Heinz Kramer, Dr. Şebnem Karauçak, Michael Lake, Soli Özel, Dr. Can Paker, John Palmer, Eberhard Rhein, Özdem Sanberk, Ahmet Sever, Murat Sungar, İlter Türkmen …

Ve her sayıda AB’den ve Türkiye’den konunun uzmanı pek çok yazar yorum ve analizleri ile KRİTER’de sizlerle buluşacak.

Bize ulaşmak için :

Info@kriterdergisi.com