kriter Logo
 
Ağustos 2006European Union SAYI 2
 
sp kriter Editorden icindekiler arsiv abonelik eurohorizons iletisim
spacer spacer
Editor

Editor

Editor
47
AB ve gençlik
Kıvanç Ergu"Brüksel koridorlarında genç Türk stajyerler"
spacer

Kıvanç Ergu"Brüksel koridorlarında genç Türk stajyerler"

Avrupa Komisyonu Türkiye'den staj taleplerinin da çok hukuk, siyasal bilimler, uluslararası ilişkiler ve ekonomi bölümlerinden mezun gençlerden geldiğini, oysa bilgisayar, tarım, psikoloji, spor ve iletişim gibi farklı bölümlere de staj yolunun açık olduğunu belirtiyor.

Türkiye henüz AB üyesi değil, ancak Türk gençleri şimdiden AB kurumlarının koridorlarında dolanmaya başladılar. Üstelik ziyaretçi değil, stajyer olarak. Avrupa Komisyonu veya Avrupa Parlamentosu'nda staj yapabilenler yalnızca AB vatandaşları değil. Aday ülkelerin vatandaşları da staj için bu kurumlara başvurabiliyorlar. AB'nin sunduğu bu imkan sayesinde birçok Türk genci, "Brüksel" denilerek atıfta bulunulan o karmaşık mekanizmanın bir yerlerinde, Birliğin çalışmalarına katkıda bulunuyor.

AB kurumlarında staj yapmak, hiç şüphesiz öncelikle AB ile ilgili alanlarda çalışmak isteyen gençleri ilgilendiriyor. AB'nin işleyişine ve AB politikalarının gelişimine içeriden tanık olmak bu alanda çalışmak isteyen yeni mezunlar açısından çok şey ifade ediyor. Ancak, AB kurumlarında staj yapmak, farklı kariyer planları olan gençlere de çok şey kazandırıyor.

Derginin Tüm İçeriğine Ulaşmak için »