kriter Logo
 
Temmuz 2006European Union SAYI 1
 
sp kriter Editorden icindekiler arsiv abonelik eurohorizons iletisim
spacer spacer
Editor

Değerli Kriter Okurları,

3 Ekim 2005 tarihi, Avrupa Birliği ile ilişkilerimizde yeni bir sayfa açan, önemli bir dönemin başlangıcı olarak hafızalarımıza kazındı. AB ile katılım müzakerelerine başladığımız bu dönemin ne kadar süreceği henüz net değil. Ancak sürecin uzun, karmaşık ve zorlu olacağına, bu zorlukların aşılmasında toplumun tüm kesimlerinin katkısına ihtiyaç duyulacağına kuşku yok. Çünkü bu süreç, siyasetçiden sanayiciye, memurdan işçiye, eğitimciden öğrenciye, medyadan serbest meslek
sahibine, emekliden işsize... hepimizin hayatında pek çok şeyi değiştirecek.
Peki, bireysel ve toplumsal yaşantımıza bir dizi yenilik getirecek, hatta çoğu alışkanlığımızdan vazgeçmemize neden olacak bu yeni süreç hakkında ne biliyoruz? AB, bir dokunuşla tüm sorunlarımızı çözecek sihirli bir değnek mi? Yoksa bitmek tükenmek bilmeyen tavizlerle dolu, sonu belirsiz bir yol mu? Ne bekliyoruz? Ne bulacağız? Pek çoğumuzun kafası karışık. Herkes farklı bir sorunun cevabını arıyor.
Aslında bütün bu soruların cevapları var. Eksik olan tek şey, doğru bilgiye doğru zamanda ulaşmamızı sağlayacak, dağınık ve çoğu zaman karmaşık olan bilgiyi değerlendirip anlaşılabilir halde bizlere sunacak temel bir başvuru kaynağı...
İşte bu sayı ile yayın hayatına başlayan KRİTER dergisi, bu eksikliğin giderilmesine katkı sağlamak amacıyla yola çıktı. Bundan böyle her ay, AB ve Türkiye-AB ilişkilerine yönelik gelişmeleri, farklı kesimlerin görüşlerini, sürecin bilinmeyen teknik ve pratik yönlerini bu derginin sayfalarında sizlerle paylaşacağız.
Sanayici mevzuat uyumunun sektöründe yaratacağı etkileri, bu etkileri en az maliyetle nasıl bertaraf edeceğini, öğrenciler-akademisyenler AB'nin eğitim programlarına nasıl katılabileceklerini, KOBİ'ler mali yardımlardan nasıl yararlanabileceklerini, sivil toplum kuruluşları, yerel yönetimler nasıl proje hazırlamaları, nereye başvurmaları gerektiğini, bürokratlar diğer ülkelerin müzakere sürecindeki deneyimlerini ve süreci izlemek isteyen tüm kesimler, ilgi alanlarına ilişkin soruların cevaplarını bu dergide bulabilecekler.
Türkiye'den ve AB'den konunun en yetkili isimleri, uzmanları, siyasetçileri, iş dünyasının ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri bu derginin sayfalarında görüşlerini ve birikimlerini sizlere aktaracaklar. KRİTER yazarları, her sayıda ayrılacak bir bölümde, sizlerden gelen görüşleri tartışacak, sorularınızı cevaplayacaklar.
KRİTER'i hazırlarken, AB'ye uyum sürecinde Türkiye'nin karşılaşabileceği fırsatları ve riskleri şeffaf ve tarafsız biçimde yansıtmayı ilke edindik. Tartışma konusu yaratan alanlarda, konuyu, olayın farklı aktörlerinin cephelerinden aktarmaya özen gösterdik. Güncel konulara, siyasi, ekonomik gelişmelere olduğu kadar, sürecin teknik boyutlarına ve perde arkası gelişmelerine de yer verdik. Konuyu izlemek isteyen herkesin ilgiyle okuyacağı, okuduktan sonra arşivinde saklamak
isteyeceği ve bir sonraki sayıyı sabırsızlıkla bekleyeceği bir kaynak yaratmak istedik.
Bizler bu derginin, Türkiye'nin AB yolculuğuna küçük de olsa bir katkı sağlayacağına inanıyor, siz değerli KRİTER okuyucularının da bu inancımızı paylaşacağını umuyoruz.

Dr. Şebnem KARAUÇAK
Genel Yayın Yönetmeni